Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6082394



*

nr 608 2394


Gouache

Hans larsson, religiöst motiv, 35x31


Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2009
kl 17:54:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/10 18:07:11 1      Vinnande bud
1/11 21:32:11 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans larsson religiöst motiv täckfärg vattenfärg
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:29
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr